An intrinsic semiconductor has a resistivity of 0.50 `Omega` m at room temperature. Find the intrinsic carrier concentration if the mobilities of elec
An intrinsic semiconductor has a resistivity of 0.50 `Omega` m at room temperature. Find the intrinsic carrier concentration if the mobilities of electrons and holes are `0.39 m^2 V^(-1) s^(-1)` and `0.11 m^2 V^(-1) s^(-1)` respectively
A. `1.2xx10^18 m^(-3)`
B. `2.5xx10^19 m^(-3)`
C. `1.9xx10^20 m^(-3)`
D. `3.1xx10^21 m^(-3)`
1 Answers
Correct Answer - B
Here, `rho=0.50 Omegam`
`mu_e=0.39 m^2 V^(-1) s^(-1)`
`mu_h=0.11m^(2) V^(-1)s^(-1)`
The resistivity of intrinsic semiconductor is
`1/rho=e(n_imu_e+n_imu_h)`
where `n_i` is the intrinsic carrier concentration
`therefore n_i=(1)/(rhoe(mu_e+mu_h))`
Substituting the given values, we get
`n_i=1/((0.5)(1.6xx10^(-19))(0.39+0.11))=2.5xx10^19 m^(-3)`