Find the wavelength of light that may excite an electron in the valence band of diamond to the conduction band. The energy gap is 5.50 eV
A. 226 nm
B. 312 nm
C. 432 nm
D. 550 nm

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
Energy gap, `E_g=(hc)/lambda, lambda=(hc)/E_g`
Here energy gap=5.50 eV
Take hc=1240 eV nm
`therefore lambda=(1240 eV nm) /(5.5 eV)=226 nm`

4 views

Related Questions