the energy required to excite an electron in hydrogen atom to its first excited state is
the energy required to excite an electron in hydrogen atom to its first excited state is
A. `8.5eV`
B. `10.2eV`
C. `12.7eV`
D. `13.6eV`
6 views
1 Answers
Correct Answer - B
Energy , `E_n=-(13.6)/(n^2)eV`
In ground state energy `E_1=-(13-6)/(1^2)=-13.6eV`
In first excited state energy `E_2=-(13.6)/(2^2)=-3.4eV`
Then the required energy `=E_2-E_1=-3.4-(-13.6)=10.2eV`
6 views
Answered