A body of mass 100g is sliding on a inclined plane with an inclination of `60^(@)`. What is the frictional force experienced, if coeficient of friction is 1.7? (Take `g=10m//s^(2)`)
A. 0.85N
B. 0.95N
C. 1.05N
D. 1.145N

13 views

1 Answers

Correct Answer - A
`f=1.7xx(100)/(1000)xx10xx(1)/(2)=0.85N`

13 views

Related Questions