x g of `H_2O_2` require 100 mL of M/5 `KMnO_4` in a titration in a solution having pOH=1.0 which of following is/are correct ?
x g of `H_2O_2` require 100 mL of M/5 `KMnO_4` in a titration in a solution having pOH=1.0 which of following is/are correct ?
A. The value of x is 1.7 g
B. The value of x is 0.34 g
C. `MnO_4^-` changes to `MnO_4^(-2)`
D. `H_2O_2` change to `O_2`
4 views
1 Answers
Correct Answer - B,C,D
pOH=1 strong basic medium
`implies MnO_4^(-)toMnO_4^(-2) (n=1)`
`2OH^(-)+H_2O_2 to O_2+2H_2O+2e^(-)`
meq. of `H_2O_2` = meq of `MnO_4^(-)`
`(x/34)/2xx1000=100xx1/5xx1 implies x=0.34 g`
4 views
Answered