When a graph is plotted between log x/m and log p, it is straight line with an angle `45^@` and intercept 0.6020 on y-axis.if initial pressure is 0.3 atm, what will be the amount of gas adsorbed per gram of adsorbent :
A. 0.4
B. 1.2
C. 0.8
D. 0.1

6 views

1 Answers

Correct Answer - B
`"log" x/M="log K"+1/n "log P"`
`1/n=tan 45^@ " " "log K" =0.6020`
n=1 k=4
`x/m=4xx(0.3)^1=1.2`

6 views