The force of attractions between two charges `8muC` and `-4muC` is 0.2 N. Find the distance of separation.
The force of attractions between two charges `8muC` and `-4muC` is 0.2 N. Find the distance of separation.
A. 1.2 m
B. 12 m
C. 120 m
D. 0.12 m
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
Given, that, F=0.2 N, `Q_(1) = 8muC`, `Q_(2)=4muC`
`therefore` Force between two charges, F=`K(Q_(1)Q_(2))/r^(2))`
or 0.2 = `9 xx 10^(9) xx (8 xx 10^(-6) xx 4 xx 10^(-6))/0.2`
or r=12cm
4 views
Answered