In a nuclear reactor, the number of `U^(235)` nuclei undergoing fissions per second is `4xx10^(20).` If the energy releases per fission is 250 MeV, then the total energy released in 10 h is `(1 eV= 1.6xx10^(-19)J)`
A. `576xx10^(6)J`
B. `576xx10^(12)J`
C. `576xx10^(15)J`
D. `576xx10^(12)J`

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
(B) the fission per second `=4xx10^(20)`
So , the energy relased per second
`=4xx10^(20) xx250MeV `
`=4xx10^(20) xx250xx10^(6) xx1.6xx10^(-19) J`
therefore , energy relased in 10 h`= 36xx10^(3) ` s is
`E=36xx10^(3) xx4xx10^(20) xx250xx10^(6) xx1.6xx10^(-19) J`
`=36xx4xx250xx1.6xx10^(10) J= 57600xx10^(10)`
`=576xx10^(12)J`

5 views

Related Questions