Statement-1 : If an electron is located within the range of `0.1 Å` then the uncertainly in velocity is approximately `6xx10^6 m//s`
Statement-2 : Trajectory (path of motion) of above electron can be defined.
`[h=6.6xx10^(-34), m_e=9.1xx10^(-31) kg]`
A. Statement-1 is True, Statement-2 is True, Statement-2 is a correct explanation for Statement-1
B. Statement-1 is True, Statement-2 is True, Statement-2 is NOT a correct explanation for Statement-1
C. Statement-1 is True, Statement-2 is False.
D. Statement-1 is False, Statement-2 is True.

7 views

1 Answers

Correct Answer - C
`mDeltav Deltax=h/(4pi)implies Deltav=(6.62xx10^(-34))/(9.1xx10^(-31)xx4xx3.14xx10^(-11))=6xx10^6 m//s`
as uncertainly in velocity is very high so we cannot define the trajectory of an electron.

7 views

Related Questions