Calculate the volume in dm^3 occupied by 60.0 g of ethane at STP.
Calculate the volume in dm3 occupied by 60.0 g of ethane at STP.
1 Answers
Given :
Mass of ethane at STP = 60.0 g
To find :
Volume of ethane
Formulae :
i. Number of moles = \(\frac{Mass\,of\,a\,substance}{Molar\,mass\,of\,the\,substance}\)
ii. Number of moles = \(\frac{Volume\,of\,a\,gas\,at\,STP}{Molar\,volume\,of\,a\,gas}\)
Calculation :
Molar volume of a gas = 22.4 dm3 mol-1 at STP
Molecular mass of ethane = 30 g mol-1
Number of moles = \(\frac{Mass\,of\,a\,substance}{Molar\,mass\,of\,the\,substance}\)
= \(\frac{60.0\,g}{30\,g\,mol^{-1}}\)
= 2 mol
Number of moles of a gas (n) = \(\frac{Volume\,of\,a\,gas\,at\,STP}{Molar\,volume\,of\,a\,gas}\)
∴ Volume of the gas at STP = Number of moles of a gas (n) × Molar volume of a gas
= 2 mol × 22.4 dm3mol-1
= 44.8 dm3
∴ Volume of ethane = 44.8 dm3