The maximum volume at STP is occupied by
A. `12*8` g of `SO_(2)`
B. `6*02xx10^(23)` molecules of `CH_(4)`
C. `0*5` mol of `NO_(2)`
D. 1 g-molecule of `CO_(2)`

8 views

1 Answers

Correct Answer - D
`12*8 g` of `SO_(2) = 4*48 L,`
`6*02xx10^(22)` molecules of `CH_(4) = 2*24 L`
`0*5` mol of `NO_(2) = 11*2L`,
1 g-molecule of `CO_(2)=22*4L`.

8 views