`NH_4COONH_2 (s) hArr 2NH_3(g)+CO_(2)(g)`
If equilibrium pressure is 6 atm for the above reaction, `K_p` will be :
A. 32
B. 27
C. `4//27`
D. `1//27`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`NH_4COONH_2(s)hArrunderset(2p)(2NH_(3)(g))+undersetp(CO_(2)(g))`
2p+p=6
p=2 atm
`:. P_(NH_3)=4` atm , `P_(CO_2)=2` atm
`K_(p)=[P_(NH_3)]^2[P_(CO_2)]=4^2xx2=32`

4 views

Related Questions