1 cf at liquid of molar volume 100 mL is kept in an adiabatic container under a pressure of 1 bar.The pressure is steeply increased to 100 bar.Under t
1 cf at liquid of molar volume 100 mL is kept in an adiabatic container under a pressure of 1 bar.The pressure is steeply increased to 100 bar.Under this constant pressure of 100 bar, the volume of the liquid decreases by 1 mL.Calculate `DeltaU` of the process.
4 views
1 Answers
Correct Answer - `DeltaU=10 J`
`DeltaU=10J`
`DeltaU=DeltaQ+DeltaW`
for adiabatic process `DeltaQ=O`
`:. DeltaU=DeltaW=-PDeltaV= -100xx10^5(-10^(-6))=10 J`
4 views
Answered