For the synthesis of ammonia at 300 K :
`N_2(g)+3H_2(g)to2NH_3(g)`
Calculate the value of `DeltaG^@` in Kcal and give your answer in magnitude by using the following data :
`{:(( ),N_2,H_2,NH_3),(DeltaH_f(Kcal//"mole"),0,0,-10),(S^@(Cal//"K-mole"),40,30,45):}`

5 views

1 Answers

Correct Answer - Magnitude of `DeltaG=8 kcal`
`DeltaH_R^@=2xxDeltaH_(f(NH_3))^@-3xxDeltaH_(f_(H_2))^@-DeltaH_(f_(N_2))^@=-20 Kcal`
`DeltaS_R^@=2xxS_(NH_3)^@-3xxS_(H_2)^@-S_(N_2)^@=2xx45-3xx30-40=-40` Cal/K
`DeltaG^@=DeltaH^@-TDeltaS^@= - 20 - (300xx(-40))/1000=-20+12=-8 Kcal`

5 views

Related Questions