A certain reactant `XO_3^(-)` is getting converted to `X_2O_7` in solution.the rate constant of this reaction is measured by titrating a volume of the
A certain reactant `XO_3^(-)` is getting converted to `X_2O_7` in solution.the rate constant of this reaction is measured by titrating a volume of the solution with a reducing agent which reacts only with `XO_(3)^(-)` and `X_2O_7`.In this process of reduction both the compounds converted to `X^(-)`.At t=0 the volume of the reagent consumed is 30mL and at t=9.212 min.the volume used up is 36 mL.Find the rate constant (in `hr^(-1)`) of the conversion of `XO_3^(-)` to `X_2O_7` ? Assuming reaction is of `I^(st)` order (Given that `ln 10=2.303, log2=0.30`)
1 Answers
Correct Answer - 6
`XO_3^(-) to X_2O_7`
a-x
ax6=30`implies a=5`
`(a-x)xx6+(x/2xx16)=36`
`implies x=3`
`k=2.303/9.212"log"(5/2)=0.1 "min"^(-1) =6 hr^(-1)`