The vapour pressure of fluorobenzene at `t^(@)` C is given by the equation log p (mm Hg)= `7.0-(1250)/(t+220)` Calculate the boiling point of the liqu
The vapour pressure of fluorobenzene at `t^(@)` C is given by the equation
log p (mm Hg)= `7.0-(1250)/(t+220)`
Calculate the boiling point of the liquid in `C^(@)` if the external (applied) pressure is `5.26%` more than required for normal boiling point(log2=0.3)
6 views
1 Answers
Correct Answer - 85
`1.0526xx760=p_(ext)`
`p_(ext)=799.976=800` Torr
`:. "log" 800=7-1250/(t+220)`
`implies 2.9=7-1250/(t+220)impliest=84.878^@C`
6 views
Answered