If 10000 V is applied across an X-ray tube, what will be the ratio of de-Broglie wavelength of the incident electrons to the shortest wavelength X-ray
If 10000 V is applied across an X-ray tube, what will be the ratio of de-Broglie wavelength of the incident electrons to the shortest wavelength X-ray produced?
`((e)/(m)"for electron"=1.8xx10^(11)Ckg^(-1))`
A. `0.1`
B. `0.2`
C. `0.3`
D. `1.0`
6 views
1 Answers
Correct Answer - A
For incident electron ,`(1)/(2)mv^(2)=eV`
or `" " p^(2)=2meV`
`:.` de-Broglie wavelength , `lambda_(1)=(h)/(p)=(h)/(sqrt(2mev))`
Shortest X-rays wavelength, `lambda_(2)=(hc)/(eV)`
`:. " " (lamda_(1))/(lambda_(2))=(1)/(c)sqrt(((V)/(2))((e)/(m)))`
`" " =sqrt((10^(4))/(2)xx1.8xx10^(11))/(3xx10^(8))=0.1`
6 views
Answered