Calculate the useful work of the reaction Ag(s)+`1//2Cl_2(g)to AgCl(s)`
Given `E_(C l^(-)//C l^(-))^(@)=+1.36 V, E_(Ag|AgCl|Cl^(-))^(@)=0.22 V`
If `P_(Cl_(2))`=1 atm and T=298 K
A. 110 kJ/mol
B. `220 "kJ"//"mol"`
C. `55 "kJ"//"mol"`
D. `1000 "kJ"//"mol"`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`(1) AgCl(s)+e toAg(s)+Cl^(-) " " E^@=0.22 V`
`(2)1//2Cl_2+e to Cl^(-) " " E^@=1.36 V`
we get
`Ag(s) + 1//2 Cl_2(g) to AgCl(s) " " E_("cell")^@=0.14 V`
`therefore DeltaG=-nEF^@=-(1)(96500)(1.14)=-110` kJ/mol

4 views

Related Questions