Diameter of the objective of a telescope is 200cm. What is the resolving power of a telescope? Take wavelength of light =5000Å.
A. `6.56xx10^(6)`
B. `3.28xx10^(5)`
C. `1xx10^(6)`
D. `3.28xx10^(6)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
Given, wavelength of light `lamda=5000 Å=5000xx10^(-10)=5xx10^(-7)m`
Diameter of telescope, D=200cm=2m
Resolving power of a telescope,=`(1)/(d theta)=(D)/(1.22lamda)`
wher, d `theta`=limit of resolution,
`lamda`=wavelength of light used
D=diameter of aperture of objective
So, Resolving paper=`(2)/(1.22x5xx10^(7))=(2xx10^(7))/(6.1)`
=`3.278xx10^(6)=3.28xx10^(6)`

4 views

Related Questions