A ray of light falls on a denser-rarer boundary from denser side. The critical angle is `45^(@)`. The maximum undergo is
A. 20 cm
B. 30 cm
C. 60 cm
D. 80 cm

6 views

1 Answers

Correct Answer - C
(c ) The maximum deviation can be, when it is reflected back at
`i=theta_(c)=45^(@)`
`therefore` Deviation, `delta=180^(@)-2i=90^(@)`

6 views

Related Questions