A short sighted person can see distinctly only those objects which lie between 10 cm and 100 cm from him. The power of the spectacle lens required to see a distant object is
A. `+0.5D`
B. `-1.0D`
C. `-10D`
D. `+4.0D`

7 views

1 Answers

Correct Answer - B
(b) Focal length,f=-d=-100 cm=-1 m
`therefore P=1/f=1/-1=-1D`

7 views

Related Questions