An air bubble inside a glass slab (µ=1.5) appears 6 cm when viewed from one side and 4 cm when viewed from the opposite side. The thickness of the slab is
A. 10 cm
B. 6.67 cm
C. 15 cm
D. None of these

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
(c ) `d_(actual)=(d_(app))µ`
From one side, `d_(1)=6xx1.5=9`
From other side, `d_(2)=4xx1.5=6`
`therefore d=d_(1)+d_(2)=15 cm`

5 views

Related Questions