A concave mirror has a radius of curvature of 24 cm. How far is an object from the mirror, if an image is formed that is
(i) virtual and 3.0 times the size of the object,
(ii) real and 3.0 times the size of the object and
(iii) real and `1//3` the size of the object?

5 views

1 Answers

Given,R=-24 cm
Hence, `f=R/2=-12 cm`
(i) image is virtual and three times larger. Hence, u is negative and v is positive. Simultaneousely, `abs(v)=3abs(u)`. So let,
u=-x
then, v=+3x
Substituting in the mirror formula `1/v+1/u=1/f`, we have
`1/(3x)-1/x=1/(-12)`
`therefore` x=8 cm
Therefore, object distance is 8 cm.
(ii) Image is real and three times larger. Hence, u and v both are negative and `abs(v)=3(u)`. So let,
u=-x
then, v=-3x
Substituting in mirror formula, we have
`1/(-3x)-1/x=-1/12or x=16 cm`
`therefore` Object distance should be 16 cm.
(iii) Image is real and `1/3`rd the size of object. Hence both u and v are negative and `abs(v)=abs(u)/3`. So let,
u=-x
then,
`v=-x/3`
Substituting in the mirror formula, we have
`-3/x-1/x=-1/12`
x=48 cm
`therefore` Object distance should be 48 cm.

5 views

Related Questions