A solution containing 12.5 g of non-electrolyte substance in 175 g of water gave boiling point elevation of 0.70 K. Calculate the molar mass of th sub
A solution containing 12.5 g of non-electrolyte substance in 175 g of water gave boiling point elevation of 0.70 K. Calculate the molar mass of th substance (`K_(b)` for water=0.52 K kg `mol^(-1)`).
4 views
1 Answers
Correct Answer - 53.06 g `mol^(-1)`
`M_(B)=(K_(b)xxW_(B))/(DeltaT_(b)xx W_(A))`
`W_(B)=12.5g , W_(A)=175.0g=0.175 kg, DeltaT_(b)=0.70 K`
`K_(b)=0.52" k kg mol"^(-1)`
`M_(B)=((12.5 g)xx(0.52" kg mol"^(-1)))/((0.70" K")xx(0.175" kg"))=53.06" g mol"^(-1)`.
4 views
Answered