The induced emf in a coil of 10 H inductance in which current varies from 9 A to 4 A in 0.2 s is
A. 200 V
B. 250 V
C. 300 V
D. 350 V

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`because` Induced emf, `e=-(di)/(dt)`
Given, L = 10 H, `Deltai = 9-4=5A, dt =0.2s`
emf, `e=10xx(5)/(0.2)=250V`

4 views

Related Questions