Self-inductance of a coil is 50mH. A current of 1 A passing through the coil reduces to zero at steady rate in 0.1 s, the self-induced emf is
Self-inductance of a coil is 50mH. A current of 1 A passing through the coil reduces to zero at steady rate in 0.1 s, the self-induced emf is
A. 5 V
B. 0.05 V
C. 50 V
D. 0.5 V
5 views
1 Answers
Correct Answer - D
Here, `L=50xx10^(-3)H`
`(dI)/(dt)=((1-0))/(0.1)=10`
emf, `e=(L.dI)/(dt)=50xx10^(-3)xx10`
`=50xx10^(-2)=0.5V`
5 views
Answered