A straight conductor 0.1 m long moves in a uniform magnetic field 0.1 T. The velocity of the conductor is `15ms^(-1)` and is directed perpendicular to
A straight conductor 0.1 m long moves in a uniform magnetic field 0.1 T. The velocity of the conductor is `15ms^(-1)` and is directed perpendicular to the field. The emf induced between the two ends of the conductor is
A. 0.10 V
B. 0.15 V
C. 1.50 V
D. 15 V
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
Given, length of conductor, l = 0.1m
Magnetic field, B = 0.1 T
Veocity of conductor, `v=15ms^(-1)`
The angle between v and B is `90^(@)`.
When v and B are mutually perpendicular, then emf (induced) is given by
`epsilon=vBl=15xx0.1xx0.1=(15)/(100)=0.15V`
4 views
Answered