Consider the following reaction : `8H_(2) (g) + S_(8) (l) rarr 8H_(2) S (g)` is carried out at `127^(@) C` and 20 atm. Then what mass of `S_(8)` would
Consider the following reaction :
`8H_(2) (g) + S_(8) (l) rarr 8H_(2) S (g)`
is carried out at `127^(@) C` and 20 atm. Then what mass of `S_(8)` would be required to produce 8L of `H_(2) S (g)` under these conditions.
[Take : `R = 0.08 " atm " L//"mole" - K`)
A. 1600 gm
B. 1280 gm
C. 20 gm
D. 160 gm
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
`8 H_(2) (g) + S_(8) (l) rarr 8H_(2) S (g)`
`T = 400 k`
`P = 20` atm
`V = 8L`
Using `PV = nRT`
`n = 5` mole
For producing 5 moles of `H_(2)S`,
Moles of `S_(8)` required `= (1)/(8) xx 5 = (5)/(8)` moles
Mass of `S_(8)` required `= (5)/(8) xx (32 xx 8) = 160` gm
4 views
Answered