A with of length 50 cm moves with a velocity of 300 m/min, perpendicular to a magnetic fiel. If the emf induced in the wire is 2 V, then the magnitude
A with of length 50 cm moves with a velocity of 300 m/min, perpendicular to a magnetic fiel. If the emf induced in the wire is 2 V, then the magnitude of the field in tesla is
A. 2
B. 5
C. `0.8`
D. `2.5`
5 views
1 Answers
Correct Answer - C
When a wire of length l moves with velocity v, perpendicular to a magnetic field B, then the induced emf is produced. The magnitude of induced emf is given by `|epsilon|=Blv`.
Given l = 50 cm = 0.5 m, v = 300 m/min = 5 m/s
`|epsilon|=2Vor B=(|epsilon|)/(lv)=(2)/(0.5xx5)=0.8T`
5 views
Answered