Which of the following is/are correct concentration term (s) for 11.2 volume `H_(2)O_(2)` solution ?
(density of solution `= 1.034 gm//ml` )
A. Molarity = 1
B. `% w//v = 3.4 %`
C. Molality = 1
D. `% w//w = 34%`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A::B::C
(A) `11.2 = 11.2 M` (M = molarity)
M = 1
1 mole in 1 litre solution
1 mole in 1034 gm solution (density of solution `= 1.034` gm/ml )
Mass of solvent `= 1034 - 34 = 1000 gm`
Molality (m) `= ("1 mole")/(1 kg) = 1m`
(C ) `% w//v = ("weight of solute")/("Volume of solution") xx 100 = (34)/(1000) xx 100 = 3.4%`
(D) `11.2 = 11.2 m`
`m = 1 rArr 1 "mole" H_(2)O_(2)` in 1000 mL solution
`rArr 34 gm H_(2)O` in 103 gm solution
`% w//w = (34)/(1034) xx 100 = 32.8 %`

4 views

Related Questions