The density of salt solution is `1.13g cm^(-3)` at 298 K. The solution contains 17.0 % sodium chloride. What volume of solution will contain 38.42 g o
The density of salt solution is `1.13g cm^(-3)` at 298 K. The solution contains 17.0 % sodium chloride. What volume of solution will contain 38.42 g of NaCl?
A. `255.38 cm^(3)`
B. `200 cm^(3)`
C. `578 cm^(3)`
D. None of these
9 views
1 Answers
Correct Answer - B
Let mass of solution = xg
17.0% of x = 38.42g
`x = (38.42gxx100)/(17) = 226g`
`226 g = 226gxx(1cm^(3))/(1.13g) = 200cm^(3)`
9 views
Answered