Calculate number of electrons in ground state configuration of `Cr (24)` with `m != 0`.
[Divide your answer by 4]

5 views

1 Answers

Correct Answer - 3
`Cr_(24) = 1s^(2) 2s^(2) 2P^(6) 3s^(2) 3p^(6) 3d^(5) 4d^(1)`
`X =` no. of electron with `m != 0 " " = " " 2 + 2 + 2 + 2 + 4 = 12`
`(X)/(4) = (12)/(4) = 3`

5 views

Related Questions