For the reaction `N_(2) + 2O_(2) to 2 NO_(2)` Given : at 1 atm, 300 K `{:(, S_(N_(2)) = 180 J//mol//K" ",C_(P)(N_(2))= 30 J//mol//K), (,S_(O_(2))= 220
For the reaction
`N_(2) + 2O_(2) to 2 NO_(2)`
Given : at 1 atm, 300 K
`{:(, S_(N_(2)) = 180 J//mol//K" ",C_(P)(N_(2))= 30 J//mol//K), (,S_(O_(2))= 220 J//mol//K" ",C_(P)(O_(2))= 30 J//mol//K),(,S_(NO_(2))= 240 J // mol //K" ",C_(P)(NO_(2)) = 40J//mol//K):}`
Calculate (i) `DeltaS_(300)K, 5 atm `
` " "(i) DeltaS_(400)K, 5 atm`
4 views
1 Answers
Correct Answer - (i) `(DeltaS_(r))_(300k, 5atm) = - 126.62 J mol^(-1) k^(-1)`
(ii) `(DeltaS_(r))_(400k, 5atm) = - 129.5 J mol^(-1) k^(-1)`
4 views
Answered