Using the data given below, establish that the vapourisation of `C Cl_(4)(l)` at 298 K to produce `C Cl_(4)(g)` at 1 atm pressue does not occur spontaneously.
`{:("Given :",C Cl_(4)(l, 1 atm) rarr C Cl_(4) (g, 1 atm),,,DeltaS^(@)=94.98" JK"^(-1)mol^(-1)),(,Delta_(f)H^(@) (C Cl_(4), g)=-106.7" kJ mol"^(-1),&,Delta_(f)H^(@)(C Cl_(4), l)=-139.3" kJ mol"^(-1)):}`

5 views

1 Answers

Correct Answer - `DeltaG^(@)=4.29" kJ mol"^(-1)`
`DeltaG^(@)=-106.7-(-139.3)=32.6`
`DeltaG^(@)=32.6-298 (94.28xx10^(-3))=4.29`

5 views

Related Questions