The `Delta_(f) H^(@) (N_(2)O_(5), g)` in kJ/mol on the basic of the following data is: `{:(2NO(g)+O_(2)(g) rarr 2NO_(2)(g),,Delta_(r)H^(@)= -114" kJ/m
The `Delta_(f) H^(@) (N_(2)O_(5), g)` in kJ/mol on the basic of the following data is:
`{:(2NO(g)+O_(2)(g) rarr 2NO_(2)(g),,Delta_(r)H^(@)= -114" kJ/mol"),(4NO_(2)(g)+O_(2)(g) rarr 2N_(2)O_(5)(g),,Delta_(r)H^(@)= -102.6" kJ/mol"),(Delta_(f)H^(@) (NO, g)=90.2" kJ/mol",,):}`
A. `15.1`
B. `30.2`
C. `-36.2`
D. None of these
1 Answers
Correct Answer - A
`{:(1/2 N_(2)(g)+1/2 O_(2)(g) rarr NO(g),Delta_(f)H^(@)=90.2,),(N_(2)(g)+O_(2) rarr 2NO(g),Delta_(r)H^(@)=90.2xx2,...(1)),(2NO(g)+O_(2)(g) rarr 2NO_(2)(g),Delta_(r)H^(@)=-114,...(2)),(2NO_(2)(g)+1/2 O_(2) (g)rarr N_(2)O_(5) (g),Delta_(r)H^(@)=(-102.6)/(2)=-51.3,...(3)):}`
Addition of (1), (2) and (3) equation
`N_(2)(g)+5/2O_(2)(g) rarr N_(2)O(g)" "Delta_(f)H^(@) (N_(2)O_(5), g)=15.1 kJ//mol`