in the given equation
`4Fe(s)+3O_(2)(g) to 2Fe_(2)O_(3)(s)`
the entropy change is `=-549.4 JK^(-1) mol^(-1)`at 298 K`
` (Delta_rH^(-)=-1648 xx10^(3)Jmol^(-1))`.the above reactions is
A. spontaneous
B. non-spontaneous
C. both (a) and (b)
D. none of these

5 views

1 Answers

Correct Answer - a
At temperature , T entropy cahange of the surroundings is
`DeltaS_(surr)=(Delta_(r)H^(Theta))/T ` ( at constant pressure) `-(-1648xx10^(3)Jmol^(-1))/(298K) `
` 5530 JK ^(-1) mol^(-1)`
`Delta_(r)S("total")=5530+(-549.4)`
`4980.6 JK^(-1)mol^(-1)`
Hence , the abouve reaction is spontaneous.

5 views

Related Questions