if the heat of neutralisation for a strong acid- base reaction is `-57.1 kJ`, would be the heat released when `350 cm^(3)of 0.20 M` ofa dibasic strong
if the heat of neutralisation for a strong acid- base reaction is `-57.1 kJ`, would be the heat released when `350 cm^(3)of 0.20 M` ofa dibasic strong acid is mixed with `650 cm^(3) of 0.10 M monoacidic base ?
A. 57.1 kJ
B. 3.71 kJ
C. `-57.1 kJ`
D. 0.317 kJ
6 views
1 Answers
Correct Answer - b
millimoles of dibasic strong acid
` M xx V=0.20xx350=70 mmol`
Amount of `H^(+)` ions in the acid = `2xx70=140 mmol`
Similarly, amount of `OH^(-)` ions in the acid `0.10xx650xx =65 mmol`
[ Here, `OH^(-)` is the limiting reactant]
`65 xx10^(-3)` mole of `OH^(-)` ions will produce
`=57.1xx65xx10^(-3)=3.71kJ`
6 views
Answered