Sold goods of ₹ 1,00,000 at 10% Trade Discount and 10% cash discount to Ram and received 50% amount by cheque.
Calculate the following:
Sold goods of ₹ 1,00,000 at 10% Trade Discount and 10% cash discount to Ram and received 50% amount by cheque. Calculate the amount of cheque received.
5 views
1 Answers
Trade Discount = Catalogue price × Rate of trade discount
= 1,00,000 × \(\frac{10}{100}\)
= ₹ 10,000
Net amount receivable = Catalogue price – Trade Discount
= 1,00,000 – 10,000
= ₹ 90,000
50% of net amount received.
∴ Amount receivable = 50% of 90,000
= \(\frac{50}{100}\) × 90,000
= ₹ 45,000
Cash discount allowed = 10% on ₹ 45,000
= \(\frac{1 0}{100}\) × 45,000
= ₹ 4,500
Amount of cheque received = 50% of total amount – Cash discount
= 45,000 – 4,500
= ₹ 40, 500
Amount received by cheque = ₹ 40,500.
5 views
Answered