Bought goods from Ranjan ₹ 10,000 @ 5% GST and 10% cash discount. Calculate cash discount.
Calculate the following:
Bought goods from Ranjan ₹ 10,000 @ 5% GST and 10% cash discount. Calculate cash discount.
6 views
1 Answers
Cost of the goods bought = ₹ 10,000 @ 5%
GST and 10% cash discount.
GST on Goods Purchased = Cost of goods × 5%.
= 10,000 × \(\frac{5}{100}\)
= ₹ 500.
Net value of Goods Purchased = 10,000 + 500
= ₹ 10,500
Cash discount = Net value × 10%.
= 10,500 × \(\frac{10}{100}\)
= ₹ 1,050.
6 views
Answered