sodium hypochlorite (NaCIO) is the active ingredient in bleaching agents. What is the percentage composition of chlorine in NaCIO

4 views

1 Answers

Molar mass of NaClO = 74.5 g

Atomic mass of chlorine = 35.5 g/mol

∵ 1 mole of NaClO molecule contains = 1 mole of Cl atom

∴ 74.5 g of NaClO contains = 35.5 g, Cl atom

∴ Percentage composition of chlorine = 35.5/74.5 x 100

= 47.65%

Hence, percentage composition of chlorine in NaClO will be 47.65%.

4 views