When one mole of bleaching powder is completely decomposed, then the mass of chlorine gas that is liberated will be
A. 35.45g
B. 70.90g
C. 17.72g
D. 88.60g

6 views

1 Answers

Correct Answer - B
`underset(1 mol)CaOCl_2+CO_2toCaCO_3+underset(1 mol)Cl_2`
`1 mol "of" Cl_2=2xx"Gram atomic mass of Cl"`
`=2xx35.45=70.90g`

6 views