For the first order reaction, the rate constant is `4.62 xx 10^(-2)s^(-1)`. What will be the time required for the initial concentration `1.5` mol of the reactant to be be reduced to 0.75 mol?

7 views

1 Answers

According to available data:
`[A]_(0) =1.5 mol, [A]=0.75 mol, k=4.62 xx 10^(-2)s^(-1)`.
`t=(2.303)/(k) log ([A]_(0))/([A]) = (2.303)/(4.62 xx 10^(-2)s^(-1)) = 15s`

7 views

Related Questions