A plot of k vs `1//T` for a reaction gives the slope `-1 xx 10^(4)` K. The energy of activation for the reaction is:
A plot of k vs `1//T` for a reaction gives the slope `-1 xx 10^(4)` K. The energy of activation for the reaction is:
A. 8314 J `mol^(-1)`
B. `1.202 kJmol^(-1)`
C. `12.02 J mol^(-1)`
D. `83.14 kJ mol^(-1)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
d) Plot of In k vs `1//T` gives
Slope = `-E_(a)/R`
`-1xx10^(4) = -(Ea)/R`
`Ea=Rxx(1xx10^(4))`
`=8.314 xx 10^(4)Jmol^(-1)=83.14 xx 10^(3)J mol^(-1)`
`=83.14kJ mol^(-1)`
4 views
Answered