The slope of Arrhenius plot `(l_(n)k " vs " 1//J)` of a first order reaction is `-5 xx 10^(3)`. The value of `E_(a)` of the reaction is `(R = 8.314 J K^(-1)mol^(-1))`
A. `41.5 kJmol^(-1)`
B. `83 kJmol^(-1)`
C. `-41.5 kJmol^(-1)`
D. `-83 kJ mol^(-1)`

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
a) According to Arrhenius equation
In k = In `A-(E_(a))/(RT)`
Slope `= (-E_(a))/( R) = -5 xx 10^(3)`
`E_(a) = 5 xx 10^(3) xx (8.3 JK^(-1)mol^(-1))`
`=41.5 kJ mol^(-1)`

5 views

Related Questions