The half life period of a subtance in a certain enzyme-catalysed reaction is 138s. The time required for the concentration of the substance to fall fr
The half life period of a subtance in a certain enzyme-catalysed reaction is 138s. The time required for the concentration of the substance to fall from 1.28 mg`L^(-1)` is:
A. 414s
B. 552 s
C. 690 s
D. 276 s
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
c) Amount left after n half life peridos `[A]_(0)`
`=[A]_(0)/(2^(n))`
`2^(n) = [A]_(0)/[A]= (1.28 mg L^(-1))/(0.04 mg L^(-1))`
`[2]^(n) = 32=[2]^(5)`
No. of `t_(1//2)` periods =5
Time required = `138 xx 5=690s`
4 views
Answered