In the first order reaction, half of the reaction is completed in 100 seconds. The time for `99%` of the reaction to occur will be
In the first order reaction, half of the reaction is completed in 100 seconds. The time for `99%` of the reaction to occur will be
A. 664.64s
B. 646.6s
C. 660.9s
D. 654.5 s
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
a) `k=0.693/100 s^(-1)`
`t(99.9%) = 2.303/k log a/(a-x)`
`=(2.303 xx 100s/(0.693)) xx log 100/1`
`=(2.303 xx 100 xx 2)/(0.693) = 666.64` s
4 views
Answered