A current of 9.65 amperes is passed through excess of fused `AlCl_(3)` for 5 hours. How many litres of chlorine will be liberated at S.T.P. ? (1F=96500C)
A. `2.016" L "`
B. 1.008L
C. 11.2 L
D. 20.16 L

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
(d) The anodic reaction is :
`2Cl^(-) to underset(22.4L)(Cl_(2))+underset(2F)(2e^(-))`
The quantity of charge (Q) passed`=ixxt`
No. of Faradays of `=(9.65xx5xx60(C ))/(96500(C ))`
charge passed =1.8 F
1F of charge evolves `Cl_(2)=11.2 L`
1.8 F of charge evolves `Cl_(2)=(11.2L)/((1F))xx(1.8F)=20.16" L"`

4 views

Related Questions