For the reaction ,
`2AgCl(s)+H_(2)(g)(1" atm")to2Ag(s)+2H^(+)(0.1 M)+2Cl^(-)(0.1 M),DeltaG^(@)=-43600" J at "25^(@)C`.
Calculate e.m.f. of the cell.

5 views

1 Answers

Correct Answer - 0.2851 V
`DeltaG^(@)=-nFE_(cell)^(@)or E_(cell)^(@)=(DeltaG^(@))/(-nF)=(-(43600" CV"))/(-2xx(96500" C"))=0.226" V"`
`2AgCl(s)+H_(2)(g)(1" atm") to2Ag(s)+2H^(+)(0.1" M")+2Cl^(-)(0.1" M")`
`E_(cell)=E_(cell)^(@)-(0.0591)/(n)"log"(["product"])/(["reactant"])`
`=0.226-(0.0591)/(2)"log"(0.1)^(2)/((1))`
`=0.226-(0.591)/(2)(-2)=0.226+0.0591`
`=0.2851" V"`

5 views

Related Questions