The slant height of a cone is 10 cm and radius of the base is 7 cm, then Total Surface Area (TSA) = ……… cm2.

A) 374 

B) 478 

C) 474 

D) 378

4 views

2 Answers

Correct option is: A) 374

We have 

Slant height of the cone is l = 10 cm

and radius of the base of the cone is r = 7 cm

\(\therefore\) TSA of cone = \(\pi rl + \pi r^2\)

\(\pi r (r + l)\) 

\(\frac {22}7\) \(\times\) 7 (7 +10) = 22 \(\times\) 17 = 374 \(cm^2\)

4 views

Correct option is: A) 374

4 views