The volume of a cuboid is 440 cmand the area of its base is 88 cm2,then its height is ………… m.

A) 4 

B) 5 

C) 6

D) 1/20

4 views

2 Answers

Correct option is: D) \( \frac 1{20}m\)

Given that the volume of a cuboid is 440 \(cm^3\) 

\(\therefore\) l b h = 440 ....(1)

Also given that the area of base of cuboid is 88 \(cm^2\).

\(\therefore\) l b = 88 ...(2)

From equations (1) & (2) , we obtain.

88 h = 440

= h = \(\frac {440}{88} = 5 cm = \frac 5 {100}m = \frac 1{20}m\)

Hence, the height of the cuboid (in metre) is \( \frac 1{20}m\)

4 views

Correct option is: D) 1/20

4 views